یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به‌عنوان یک سئوکار حرفه‌ای و کارکشته به آن توجه کنید به‌روز نگه‌داشتن اطلاعات خود دررابطه‌با اصول و به‌روزرسانی‌های گوگل است. هر چند وقت یکبار گوگل برای سیستم رتبه‌بندی خود به‌روزرسانی‌هایی را ارائه می‌دهد که در هر کدام مفاهیم مختلف به‌روز شده یا مفاهیمی جدید به آن اضافه می‌شوند.

پیشنهادی که برای شما داریم این است که با تمامی انواع سیستم رتبه‌بندی گوگل آشنا شده و آخرین تغییراتی که در آن‌ها اعمال شده را بررسی کنید. برای این کار باید به‌صورت مستقیم داکیومنت‌های رسمی گوگل را مطالعه کنید. اما برای این که کار شما راحت‌تر شود در این مقاله آموزشی می‌خواهیم انواع سیستم رتبه‌بندی گوگل را به شما توضیح دهیم. مطالب این مقاله را مطالعه کنید تا خدمات سئو پیشرفته‌تری به مشتریان ارائه دهید.

سیستم‌های رتبه‌بندی گوگل (Google Search ranking systems)

در پاسخ به این سوال که سیستم رتبه‌بندی گوگل چیست باید گفت که این سیستم دارای جدیدترین الگوریتم‌ها بوده و با استفاده از آن‌ها نتایج جستجو را رتبه‌بندی می‌کند. این سیستم زیر مجموعه‌های بسیاری داشته که هر کدام از آن‌ها کاربرد و وظیفه خاصی برای رتبه‌بندی وب‌سایت شما دارند. پیشنهادی که برای شما داریم این است که حتماً سیستم‌های مختلف رتبه‌بندی گوگل را بررسی کرده و با درنظرگرفتن الگوریتم آن‌ها بهترین ترفندها را برای بهینه‌سازی سئوی سایت پیاده کنید. این سیستم‌ها عبارت‌اند از:

سیستم هوش مصنوعی برت (Bert AI system)

سیستم هوش مصنوعی برت یکی از انواع سیستم‌های رتبه‌بندی در گوگل است. این سیستم رتبه‌بندی با نام BERT یا Bidirectional Encoder Representations from Transformers شناخته می‌شود که یک هوش مصنوعی کامل برای درک مفهوم و هدف کلمات جستجو شده توسط کاربران مختلف است.

این هوش مصنوعی به‌اندازه‌ای هوشمند است که می‌تواند جابه‌جایی و تعویض حرف‌های ربط مختلف را تشخیص داده و معنی جمله را نسبت به آن‌ها به طور کامل تغییر دهد. استفاده از این هوش مصنوعی هدف اصلی محتوانویسی را برای گوگل راحت‌تر می‌کند.

سیستم‌های پردازش اطلاعات بحرانی (Crisis information systems)

سیستم پردازش اطلاعات بحرانی گوگل یکی از مهم‌ترین سیستم‌های رتبه‌بندی در گوگل است که به مطالب و محتواهای که دررابطه‌با خطرات و بلایای طبیعی یا دیگر خطرات هستند اختصاص‌داده‌شده است. این سیستم رتبه‌بندی زمانی که کاربر اطلاعات مختلفی مانند بیماری کووید 19، زلزله، بیماری‌های مختلف، خودکشی و… را جستجو می‌کند فعال شده و بهترین نتایج را به وی نمایش می‌دهد. در دو حالت شرایط بحرانی و هشدارهای اضطراری این سیستم فعال شده و شما را در برابر بیماری‌ها و بلایای مختلف محافظت می‌کند.

سیستم‌های پردازش اطلاعات بحرانی (Crisis information systems)

سیستم‌های شناسایی داده‌های تکراری غیرمفید (Deduplication systems)

گوگل به کیفیت محتوای ارائه شده در میان نتایج اهمیت زیادی می‌دهد. به همین دلیل تمامی سعی خود را می‌کند که به بهترین شکل تمامی محتواهای باکیفیت و غیرتکراری را برای شما عزیزان لیست کرده و نسبت به بهینه بودن آن‌ها رتبه‌هایی را ثبت کند.

سیستم شناسایی داده‌های تکراری غیرمفید یک سیستم پیشرفته در گوگل است که داده‌های تکراری را حذف کرده و در میان نتایج نشان نمی‌دهد. وب‌سایت‌هایی که مقالات تکراری داشته باشند در میان این نتایج نشان داده نشده و از نظر سئویی به مشکل بر می‌خورند.

سیستم مطابقت کامل نام دامنه (Exact match domain system)

یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌هایی که گوگل برای رتبه‌بندی و مشخص‌کردن کیفیت محتوا و سایت از آن استفاده می‌کند سیستم مطابقت کامل نام دامنه است. شاید با خودتان بگویید که دامنه در سئوی سایت تأثیری ندارد؛ این نظریه درست است.

اما گوگل برای این که از استفاده برخی سایت‌ها از دامنه‌های پر جستجو برای دیده‌شدن سایت را محدود کند از این سیستم استفاده می‌نماید تا اطلاعات و محتواهای درون سایت را با نام دامنه آن منطبق کند. درصورتی‌که بهترین دامنه را برای سایت خود انتخاب کرده باشید از این مرحله سر افزار خارج می‌شوید.

سیستم محتوای تازه (Freshness systems)

سیستم محتوای تازه یا همان Freshness Systems یکی از بهترین سیستم‌هایی است که برای بهینه‌سازی نتایج گوگل و رتبه‌بندی آن‌ها استفاده می‌شود. همان‌طور که از نام این سیستم مشخص است با کمک آن محتواهای تازه و جدید به کاربر نمایش‌داده‌شده و اولویت بیشتری نسبت به محتواهای قدیمی به آن‌ها داده می‌شود.

گوگل با استفاده از این سیستم رتبه‌بندی سعی دارد تا جدیدترین و به‌روزترین محتواها را به شما نمایش دهد. در برخی از شرایط مانند اخبار بلایای طبیعی محتواهای قدیمی به درد شما نخواهند خورد و این موضوع اهمیت این سیستم را بیشتر می‌کند.

سیستم محتوای تازه (Freshness systems)

سیستم محتوای مفید (Helpful content system)

در کنار سیستم محتوای تازه، سیستم محتوای مفید یکی دیگر از سیستم‌های جدید و به‌روز گوگل برای رتبه‌بندی نتایج است. در بسیاری از شرایط سئوکاران مختلف برای این که بتوانند بهترین نتیجه را در رتبه‌بندی موتورهای جستجو داشته باشند، از محتواهایی استفاده می‌کنند که صرفاً برای موتور جستجو نگارش شده و بار علمی زیادی ندارد. در چنین شرایطی سیستم محتوای مفید، محتواهایی که صرفاً سئویی بوده و بار علمی ندارند را حذف کرده و جریمه‌ای سنگین برای آن‌ها قائل می‌شود.

سیستم‌های تجزیه‌وتحلیل لینک‌ها و سیستم مرکزی پیج رنک (Link analysis systems and PageRank)

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های رتبه‌بندی گوگل که می‌توان آن را مؤثرترین عامل در پیشرفت رتبه سایت دانست، سیستم‌های تجزیه‌وتحلیل لینک‌ها و سیستم مرکزی پیج رنک است. همان‌طور که از نام این سیستم مشخص است، با کمک آن گوگل نحوه لینک‌دهی محتواهای مختلف به سایت‌های گوناگون را بررسی کرده و بر اساس رتبه سایت لینک داده شده، وب‌سایت شما را امتیاز می‌دهد. به طور مثال اگر بک‌لینک سایت شما در یک سایت رتبه قوی قرار گرفته باشد، این موضوع امتیازی عالی برای شما در نظر گرفته می‌شود.

سیستم رتبه‌بندی اخبار محلی (Local news system)

اگر می‌خواهید وب‌سایتی در زمینه اخبار محلی راه‌اندازی کنید باید به سیستم رتبه‌بندی اخبار محلی دقت کنید. این سیستم وظیفه این را دارد که با استفاده از داده‌های مختلف دقیق‌ترین و به‌روزترین اخبار محلی نسبت به محل زندگی شما را ارائه دهد.

از آن جایی که مقالات و محتواهای خبری از مهم‌ترین محتواهایی هستند که منبع و دقت در آن‌ها مهم است، برای رتبه‌بندی این مقالات از سیستم‌های مختلف راستی‌آزمایی مطالب و متناسب بودن آن‌ها برای محل زندگی شما استفاده می‌کند.

سیستم رتبه‌بندی اخبار محلی (Local news system)

سیستم هوش مصنوعی مام (MUM AI system)

یکی دیگر از سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل که کاربردهای مختلفی داشته و در گوگل به رتبه‌بندی کمک زیادی کرده است سیستم هوش مصنوعی مام است. Multitask Unified Model یا همان MUM، یکی از هوشمندترین سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل است که به درک و تولید زبان می‌پردازد. قدرت این هوش مصنوعی برای درک اطلاعات مختلف به‌اندازه‌ای بالا است که برای نتایج عمومی از آن استفاده نشده و تنها مدتی برای نتایجی که مربوط به ویروس کووید 19 بودند استفاده می‌شده است.

سیستم هوش مصنوعی تطابق عصبی (Neural matching AI system)

سیستم هوش مصنوعی تطابق عصبی را می‌توان از پر استفاده ترین و هوشمندترین سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل دانست. این هوش مصنوعی برای درک مفاهیم موضوعات مختلف، کلمات، جستجوها، صفحات وب و… استفاده می‌شود.

مهم‌ترین وظیفه این هوش مصنوعی این است که ارتباط این مفاهیم با یکدیگر را فهمیده و به‌صورت رشته‌ای با روابط مختلف آن‌ها را با هم تطبیق دهد. این موضوع به دسته‌بندی بهتر و سازماندهی دقیق‌تر اطلاعات و نتایج کمک می‌کند. این سیستم هوش مصنوعی همیشه در حال به‌روزرسانی بوده و آپشن‌ها و ویژگی‌های مختلفی به آن اضافه می‌شود.

سیستم‌های تشخیص محتوای اصلی (Original content systems)

سیستمی بسیار مهم که برای گوگل اهمیت زیادی داشته و استفاده از آن می‌تواند به بهترین شکل در رتبه‌بندی سایت‌های مختلف کمک کند، سیستم‌های تشخیص محتوای اصلی هستند. با استفاده از این سیستم محتواهایی که موضوعات مشابهی دارند شناسایی شده و محتوای اصلی که اول‌ازهمه نگارش و منتشر شده است را مشخص می‌کند.

گوگل تمام سعی خود را می‌کند تا محتوای اصلی نسبت به محتواهای کپی شده نتیجه بهتری در رتبه‌بندی کسب کنند. این سیستم شیوه‌نامه‌های مختلفی دارد که به تولیدکنندگان محتوا در نگارش یک مقاله حرفه‌ای کمک می‌کند.

سیستم‌های تشخیص محتوای اصلی (Original content systems)

سیستم‌های افت رتبه بر اساس میزان حذف داده‌ها (Removal-based demotion systems)

یکی از سیستم‌های فوق‌العاده کاربردی گوگل که برای رتبه‌بندی کار می‌کند سیستم‌های افت رتبه بر اساس میزان حذف داده‌ها هستند. درصورتی‌که می‌خواهید بهترین نتیجه را از بهینه‌سازی سئوی سایت بگیرید باید نحوه رتبه‌بندی این سیستم را بلد باشید.

درصورتی‌که گوگل صفحات زیادی را از یک سایت حذف کند، این سایت دچار افت رتبه شده و سئوی آن آسیب شدیدی می‌بیند. دلایل مختلی برای حذف صفحات وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد قانونی، حذف اطلاعات شخیصی و… اشاره کرد.

سیستم تجربه صفحه (Page experience system)

تجربه کاربری یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که برای رتبه‌بندی صفحات مختلف استفاده می‌شود. درصورتی‌که می‌خواهید در سیستم تجربه صفحه بهترین نتیجه را کسب کنید باید وب‌سایت شما از بهترین تجربه کاربری برخوردار باشد.

موارد بسیار زیادی هستند که در تجربه کاربری صفحه موثر بوده و می‌توانند به کاربر حس بهتری هنگام استفاده از سایت بدهند. از مهم‌ترین معیارهایی که در تجربه کاربری سایت موثر هستند می‌توانند در این موضوع موثر باشند مواردی مانند سرعت لود صفحه، آسانی استفاده از سایت، موبایل فرندلی بودن و… اشاره کرد.

سیستم پسیج رنکینگ (passage ranking)

تابه‌حال شده که یک سوالی را در گوگل مطرح کنید و گوگل جملاتی را به‌صورت دقیق برای پاسخ شما مشخص کند؟ این کار توسط سیستم پسیج رنکینگ که یک هوش مصنوعی در گوگل است انجام می‌شود. پسیج رنکینگ یک هوش مصنوعی حرفه‌ای گوگل است که می‌تواند سوزن را در انبار کاه پیدا کند.

به دلیل قدرت بالای درک این هوش مصنوعی در مطالب مختلف گوگل از آن برای یافتن دقیق‌ترین نتایج برای کاربران استفاده می‌کند. درصورتی‌که محتوای شما به بهترین شکل بهینه شده باشد، احتمال انتخاب‌شدن آن توسط پسیج رنکینگ بسیار بالا است.

سیستم پسیج رنکینگ (passage ranking)

سیستم پروداکت رویو (Product reviews system)

سیستم پروداکت رویو یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های گوگل برای رتبه‌بندی است که از آن برای رتبه دادن به صفحات محصولات استفاده می‌کند. زمانی که صفحه محصولی را در سایت خود قرار می‌دهید، باید توضیحات آن را به‌صورت دقیق و شفاف انجام داده و مشخصات فنی یا ویژگی‌های محصول را دقیق ثبت کنید.

همچنین باید از تصاویر شاخص باکیفیت و بهینه استفاده کنید تا کاربر به بهترین شکل با محصول آشنا شود. تمامی معیارهای ذکر شده برای سیستم پروداکت رویو گوگل مهم بوده و با بررسی آن‌ها به صفحه محصول شما امتیاز می‌دهد.

سیستم هوش مصنوعی رنک‌برین (RankBrain AI system)

از دیگر سیستم‌های هوش مصنوعی گوگل می‌توان به سیستم هوش مصنوعی رنک برین اشاره کرد. این سیستم هوش مصنوعی یک هوش بسیار حرفه‌ای و تکامل‌یافته است که برای درک ارتباط میان مفاهیم جستجو شده و محتواهای موجود استفاده می‌شود.

با استفاده از این سیستم که بر اساس یادگیری ماشین پیاده‌سازی شده است، گوگل می‌تواند نتایجی که بیشترین ارتباط را به لغت جستجو شده دارند را لیست کرده و رتبه آن‌ها را مشخص کند. در این هوش استفاده از کلمات کلیدی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای بهبود رتبه‌بندی باشد.

سیستم هوش مصنوعی رنک‌برین (RankBrain AI system)

سیستم‌های اطلاعات معتبر (Reliable information systems)

گوگل برای این که بتواند اعتبار خود را حفظ کرده و داده‌هایی معتبر را به شما ارائه دهد از سیستم‌های اطلاعات معتبر استفاده می‌کند. این سیستم‌ها شامل ابزارهای گوناگونی هستند که به کمک آن‌ها می‌تواند موثق بودن و اصلی بودن محتوا را چک کند.

درصورتی‌که اطلاعات استفاده شده در سایت شما معتبر نباشد، رتبه سایت کاهش پیدا کرده و سئوی آن به مشکل می‌خورد. گوگل تمام سعی خود را می‌کند که معتبرترین اطلاعات را ارائه داده و کاربران خود را از این نظر کاملاً تأمین کند.

سیستم‌های شناسایی اسپم و هرزنامه (Spam detection systems)

آخرین سیستمی که می‌خواهیم از میان سیستم‌های رتبه‌بندی گوگل به شما معرفی کنیم سیستم‌های شناسایی اسپم و هرزنامه هستند. با استفاده از سیستم‌های شناسایی اسپم، گوگل محتواها و پیام‌های هرزنامه را به طور کامل حذف کرده و اصلاً اجازه ایندکس‌شدن را به آن‌ها نمی‌دهد. این سیستم به‌عنوان یک فیلتر عمل کرده و به بهترین شکل اسپم‌ها را شناسایی و از بین می‌برد. با کمک این فیلتر دیگر هرزنامه‌ها در میان نتایج نشان داده نشده و صفحات بلااستفاده از بین خواهند رفت.

سیستم هوش مصنوعی رنک‌برین (RankBrain AI system)

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با سیستم رتبه‌بندی گوگل بدانید این است که این سیستم زیر مجموعه‌های مختلفی دارد. هر کدام از این زیر مجموعه‌ها خود یک سیستم جداگانه بوده و به بخش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند.

این سیستم‌ها به طور جداگانه معیارها و روش‌های مختلفی را برای رتبه‌بندی نتایج استفاده می‌کنند. در این مقاله آموزشی سعی کردیم که به بهترین شکل تمامی سیستم‌ها و هوش‌های مصنوعی گوگل که برای رتبه‌بندی از آن‌ها استفاده می‌شود را بررسی کرده و نکات مهم آن‌ها را به شما توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *