یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با راه‌اندازی وب‌سایت‌های مختلف به آن توجه کنید، سئوی وب‌سایت است. درصورتی‌که به سئوی سایت توجه نکنید، سایت شما پیشرفت نکرده و در زمینه خود بهترین نتیجه را کسب نمی‌کند. سئو در سایت‌های مختلف به روش‌ها و شکل‌های مختلف پیاده‌سازی می‌شود. یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی که می‌تواند سئوی سایت را در میان نتایج انگلیسی‌زبان نیز پیشرفت دهد، بهره‌گیری از سئوی بین‌المللی است.

سئوی بین‌المللی یا همان International SEO روشی برای بهینه‌کردن صفحات وب برای موتورهای جستجو است که علاوه بر نتایج فارسی‌زبان، در نتایج انگلیسی‌زبان نیز پیشرفت می‌کند. اگر می‌خواهید در وب‌سایت خود از خدمات سئو و سئوی بین‌المللی استفاده کنید باید نکاتی مهم برای این کار را بررسی کنید. همراه ما باشید تا در ادامه بیشتر دررابطه‌با این موضوع با هم صحبت کنیم.

سئو بین‌المللی (International SEO) چیست؟

شاید به‌عنوان یک متخصص سئو با خودتان بگویید که تمامی وجه‌های سئو را یاد گرفته و می‌توانید به‌راحتی بخش‌های مختلف سئو را در سایت‌های مختلف پیاده‌سازی کنید؛ اما با آشنایی با سئوی بین‌المللی با جنبه دیگری از سئو آشنا می‌شود.

درصورتی‌که می‌خواهید سئوی وب‌سایت مدنظر را در نتایج بین‌المللی و چندزبانه پیشرفت دهید، باید از سئوی بین‌المللی یا چندزبانه استفاده کنید. این سئو با نام Multilinngual SEO نیز شناخته می‌شود و با بهره‌گیری از آن وب‌سایت در نتایج کشورهای دیگر نمایش داده خواهد شد.

تفاوت بین سئوی معمولی و سئو بین‌المللی چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید دررابطه‌با سئوی بین‌المللی بدانید، تفاوتی است که این سئو با سئوی معمولی دارد. در سئوی بین‌المللی مخاطبان هدف تفاوت بسیاری با هم دارند. این تفاوت‌ها به شکل زیر هستند:

 • مخاطب هدف

مشتریان محلی یک منطقه خاص برای سئوی محلی هستند؛ اما در سئوی بین‌المللی چندین کشور مورد هدف قرار داده می‌شوند. تعداد مخاطب‌هایی که در سئوی بین‌المللی هدف می‌گیرید بسیار بیشتر بوده و از فرهنگ‌های مختلف با زبان‌های گوناگون هستند.

 • کلمات کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی نیز در این روش به شکل متفاوتی انجام می‌گیرد. باید کلمات کلیدی که در تولید محتوای سئوی بین‌المللی استفاده می‌کنید زبان‌های مختلف را پوشش داده و در میان نتایج American و British وجود داشته باشد.

 • ملاحظات فرهنگی و زبانی

محتوای تولید شده برای سئوی بین‌المللی باید ملاحظات مختلف برای زبان و فرهنگ کشورهای گوناگون را در نظر بگیرد. این یعنی محتوا باید طوری نگارش شود که خواننده در هر فرهنگ و زبانی آن را متوجه شود. استفاده از لغات سخت فارسی یا اصطلاحات مختص به یک کشور انتخاب مناسبی برای این نوع سئو نیست.

 • بک‌لینک‌ها

بک‌لینک‌هایی که در سئوی بین‌المللی از آن‌ها بهره می‌گیرند در وب‌سایت‌های مختلف و معتبر استفاده می‌شوند. در سئوی محلی این سایت‌ها در ایران قرار دارند؛ اما سئوی بین‌المللی نیازمند وب‌سایت‌های معتبر انگلیسی‌زبان است. محتواهای انگلیسی‌زبان سئوی حرفه‌ای‌تری دارند؛ پس می‌توانید به‌راحتی لینک‌دهی به هر کدام را انجام دهید.

 • هزینه

هزینه سئوی بین‌المللی نسبت به سئوی محلی بیشتر است؛ زیرا کاربران و نتایج گسترده‌تری را پوشش داده و در یک زمین بزرگ‌تر و حرفه‌ای‌تر بازی می‌کند. هر چه بیشتر در این زمینه هزینه کنید، نتایج حرفه‌ای‌تری در عرصه بین‌المللی دریافت می‌کنید.

 • روش تولید محتوا

نحوه تولید محتوا در سئوی بین‌المللی با سئوی محلی متفاوت است. در سئوی محلی ممکن است محتوای محدودی نیاز داشته باشید؛ اما این موضوع در سئوی بین‌المللی متفاوت بوده و نیازمند محتواهای بسیار بیشتری خواهید بود؛ زیرا پیشرفت در سئوی بین‌المللی سخت‌تر است.

 • میزان رقابت

آخرین و مهم‌ترین تفاوتی که میان سئوی محلی و سئوی بین‌المللی وجود دارد رقابت است. در سئوی محلی شاید با چندین سایت محدود رقابت داشته باشید؛ اما درصورتی‌که پا به عرصه بین‌المللی بگذارید، سایت‌های مختلفی وجود دارند که با شرایط و قیمت‌های گوناگون محصولات و خدمات شما دوستان عزیز را ارائه می‌دهند. پس باید استراتژی بسیار قوی را برای پیشرفت در این زمینه در نظر داشته باشید.

چرا سئو بین‌المللی اهمیت دارد؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که سئوکاران دررابطه‌با سئوی بین‌المللی می‌پرسند این است که چرا سئوی بین‌الملل اهمیت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که این روش بهینه‌سازی سئو به شما اجازه می‌دهد که وب‌سایت مدنظرتان را در حوزه بین‌المللی پیشرفت دهید.

به طور مثال اگر محصولی را ارائه می‌کنید، می‌توانید پیاده‌سازی سئوی بین‌المللی احتمال دیده‌شدن آن را بیشتر کرده و مشتریان بیشتری از سرتاسر دنیا جذب کنید. همچنین برند و کسب‌وکار شما بیشتر در دنیا شناخته می‌شود.

اهمیت سئو بین‌المللی

استراتژی سئو بین‌المللی چیست؟

برای این که بتوانید سئو بین‌المللی را به شکلی حرفه‌ای پیاده‌سازی کنید باید استراتژی آن را بررسی کنید. در سئوی بین‌المللی از استراتژی‌های زیر استفاده می‌شود:

 • اولین گامی که برای سئوی بین‌المللی باید انجام دهید، شناخت بازار هدف است. باید با تحلیلی کامل و حرفه‌ای بازار هدف را در مناطق خاص بررسی کرده و میزان رقابت را مطالعه کنید.
 • باید زبان بازار هدف را هم انتخاب کنید. این زبان باید در متادیتا سایت ثبت شده در صفحات مختلف از تگ hreflang استفاده شود.
 • ساختار URL وب‌سایت باید به‌گونه‌ای باشد که در کشورهای خاص با یک‌زبان خارجی توانایی استفاده از آن را داشته باشند. استفاده از ساب دامین‌ها می‌تواند به شما دوستان عزیز کمک کند.
 • باید محتوا را متناسب با کلمات کلیدی و موتور جستجوی محلی بهینه‌سازی کنید.
 • ساختار لینک‌سازی و سازماندهی آن‌ها باید به شکل ساده و منطقی باشد تا تأثیر بیشتری در سئوی سایت بگذارد.
 • برای این که در سئوی بین‌المللی موفق شوید، باید مانیتورینگ و به‌روزرسانی سئو را به شکلی حرفه‌ای با استفاده از ابزارهای تخصصی انجام دهید.

آشنایی با استراتژی سئو بین‌المللی

آیا کسب‌وکار من به سئو بین‌المللی نیاز دارد؟

سوالی که بسیاری از کاربران دررابطه‌با سئوی بین‌المللی از ما می‌پرسند این است که آیا کسب‌وکار من به سئوی بین‌المللی نیاز دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شما باید ابتدا سایت‌هایی که به این سئو نیاز دارند را بررسی کرده و سپس سراغ انجام آن بروید. ممکن است سایت شما عزیزان به سئوی بین‌المللی نیاز نداشته و هزینه اضافه باشد. سایت‌های زیر به سئوی بین‌المللی نیاز دارند:

 • سایت‌های دولتی و سازمانی
 • شرکت‌های بزرگی که اطلاعات و گزارش‌هایی مرتبط با موضوع اینترنت را ارائه می‌دهند
 • سایت‌هایی که از کشورهای خارجی نیز بازدیدکننده دریافت می‌کنند

عوامل مؤثر بر سئو بین‌المللی

اگر می‌خواهید به طور کاملاً حرفه‌ای با سئوی بین‌المللی و نحوه پیاده‌سازی آن آشنا شوید می‌توانید عوامل مؤثر بر این سئو را بررسی کنید. این عوامل عبارت‌اند از:

عوامل مؤثر بر سئو بین‌المللی

نظرات مشتریان

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در سئوی سایت بین‌المللی تأثیر دارد نظرات مشتریان است. اگر می‌خواهید به بهترین شکل سئوی بین‌المللی را پیاده‌سازی کرده و نتیجه‌ای عالی از آن دریافت کنید باید نظرات مشتریان را در زیر محصولات یا خدمات خود قرار دهید.

این‌گونه کاربران می‌توانند با مطالعه نظرات از کیفیت کالاها و خدمات اطمینان پیدا کنند. برای این کار می‌توانید از پلاگین‌ها یا ابزارهای مختلف برای نمایش کامنت‌ها برای کالاهای مختلف استفاده کرده و امتیازدهی را نیز فعال کنید.

ریسپانسیو بودن موبایل

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که برای سئوی سایت بین‌المللی مهم است ریسپانسیو بودن برای موبایل است. موبایل یکی از پراستفاده‌ترین دستگاه‌هایی است که در هر کسی به‌عنوان یک وسیله هوشمند از آن استفاده می‌کند. به همین دلیل باید وب‌سایت مدنظر خود را برای نمایش در گوشی موبایل بهینه کنید.

استفاده از قالب طراحی جداگانه و مخصوص موبایل راهبردی مناسب بوده و می‌تواند در نمایشگر کوچک موبایل به‌راحتی بخش‌های مختلف سایت را نمایش دهد. برای این کار می‌توانید از ابزارهای مختلف کدنویسی و پلاگین‌های وردپرس استفاده کنید.

حساب Google My Business

اگر می‌خواهید به بهترین شکل سئو سایت خود را در زمینه بین‌المللی پیشرفت دهید باید حساب Google My Business را به‌روز نگه دارید. به طور مثال باید اطلاعات مکانی و دیگر اطلاعات مهم سایت خود را همیشه در این حساب آپدیت کرده تا گوگل به بهترین شکل آن را در میان نتایج قرار دهد. نکته مهم این است که حساب Google My Business اولین نقطه برخورد سایت با گوگل است؛ پس باید بیشترین اهمیت را به آن اختصاص داده و اطلاعات آن را به‌روز نگه دارید.

لینک‌سازی خارجی

عاملی دیگر که بر سئوی بین‌المللی سایت مؤثر است، لینک‌سازی خارجی است. لینک‌سازی خارجی یکی از روش‌های سئوی آف پیج بوده و به دریافت کاربران از وب‌سایت‌های مختلف کمک می‌کند. در سئوی بین‌المللی نیز باید به این موضوع بیشترین توجه را کنید.

هر چه تعداد بیشتری بک‌لینک از منابع بین‌المللی به وب‌سایت شما انتقال پیدا کند، رتبه سایت شما بهتر شده و در نتایج بالاتری نمایش داده می‌شود. به طور مثال ارتباط با اینفلوئنسرها، سایت‌های بین‌المللی و محلی و… می‌تواند بهترین روش برای لینک‌دهی خارجی باشد.

سخن پایانی

برای پیشرفت سایت در زمینه بین‌المللی باید از سئوی بین‌المللی یا همان International SEO استفاده کنید. این روش سئویی روشی است که به شما دوستان عزیز کمک می‌کند سایت را در نتایج بین‌المللی و انگلیسی‌زبان پیشرفت داده و کاربران زیادی را از دنیای اینترنت جذب کنید. روش‌های مختلفی برای پیاده‌سازی سئوی بین‌المللی وجود داشته و در کنار این روش‌ها عواملی مؤثر نیز وجود دارند.

به‌طورمثال برای پیاده‌سازی سئوی بین‌المللی باید از زبان انگلیسی در سایت استفاده کرده و تحقیق کلمات کلیدی خود را در کشورهای بزرگ مانند آمریکا، کانادا و… انجام دهید. این از حساب گوگل بیزینس نیز غافل نشوید. در این مقاله سعی کردیم به‌صورت حرفه‌ای تمامی عوامل مؤثر و نکاتی که برای پیاده‌سازی سئوی بین‌المللی وجود دارد را به شما توضیح دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *